Co je zajímavého na studiu PMSE?

Náš život je plný náhod ...

Jsme obklopeni náhodou, celý náš život je plný náhodných vlivů, nepředvídaných událostí, příležitostí i katastrof. Náhoda se někdy projevuje krotce, jindy divoce, někdy je její vliv nepatrný, podruhé může ovlivnit zbytek našeho života.

Není divu, že lidé chtěli již dávno náhodu „přelstít“; znalost pravděpodobnosti úspěchu umožňuje lépe plánovat. Náhoda je však záludnější: v reálném světě nám neodhaluje tak snadno pravděpodobnosti jevů, nevíme, kolik karet je v balíčku, ani kolik a jakých trumfů a es se v něm vyskytuje. Náhoda také zamlžuje hledanou informaci nějakým šumem, ztěžuje pochopení podstaty sledovaných jevů.

... ale my se jen tak nedáme!

Matematici jsou ale zvídaví a tak hledají cesty, jak náhodu obelstít a co nejlépe odlišit informaci od šumu, zjistit kolik karet v balíčku je, zjistit co je esem ve hře.

Matematici jsou vesměs (naštěstí) také chytří, na spoustu otázek tak umí najít uspokojivou odpověď a neustále hledají nějaká vylepšení. A každé úspěšně vyřešené zadání přináší další a další otázky.

Mnoho lidí (mnohdy i vzdělaných vědců) si myslí, že jim stačí pouze šikovný software (černá skříňka), který "vydoluje" odpověď z dostupných dat. Je to ale podobné, jako by se člověk bez lékařského vzdělání, který je však obklopen nejmodernějšími lékařským přístroji, snažil pokoušel stanovit diagnózu a předepisoval léčbu.

Co mne zajímá

Jak se v životě mohu uplatnit po absolvování PMSE?

Proč studovat PMSE?

Jsem vhodný uchazeč?

Jak se přihlásit?

Co mne při studiu čeká?

Život je plný náhody