Co je zajímavého na studiu PMSE?
Náš život je plný náhod ...
Jsme obklopeni náhodou, celý náš život je plný náhodných vlivů, nepředvídaných událostí, příležitostí i katastrof. Náhoda se někdy projevuje krotce, jindy divoce, někdy je její vliv nepatrný, podruhé může ovlivnit zbytek našeho života.
Není divu, že lidé chtěli již dávno náhodu „přelstít“; znalost pravděpodobnosti úspěchu umožňuje lépe plánovat. Náhoda je však záludnější: v reálném světě nám neodhaluje tak snadno pravděpodobnosti jevů, nevíme, kolik karet je v balíčku, ani kolik a jakých trumfů a es se v něm vyskytuje. Náhoda také zamlžuje hledanou informaci nějakým šumem, ztěžuje pochopení podstaty sledovaných jevů.
... ale my se jen tak nedáme!
Matematici jsou ale zvídaví a tak hledají cesty, jak náhodu obelstít a co nejlépe odlišit informaci od šumu, zjistit kolik karet v balíčku je, zjistit co je esem ve hře.
Matematici jsou vesměs (naštěstí) také chytří, na spoustu otázek tak umí najít uspokojivou odpověď a neustále hledají nějaká vylepšení. A každé úspěšně vyřešené zadání přináší další a další otázky.
Mnoho lidí (mnohdy i vzdělaných vědců) si myslí, že jim stačí pouze šikovný software (černá skříňka), který "vydoluje" odpověď z dostupných dat. Je to ale podobné, jako by se člověk bez lékařského vzdělání, který je však obklopen nejmodernějšími lékařským přístroji, snažil pokoušel stanovit diagnózu a předepisoval léčbu.